top of page

MIYAMOTO MUSASHI: KNIHA PĚTI KRUHŮKniha pěti kruh
Miyamoto Musashi

Hned na úvod musím přiznat, že jsem nikdy nijak extra nevyhledával knihy, nýbrž nebyl jsem jejich milovník. Když někdo přede mě hodil knihu a já ji musel přečíst, hodil jsem ji raději daleko od sebe, jako kdybych odmítal černou magii. Nebyl jsem aktivním čtenářem a různě jsem chodil s myšlenkou, že taková aktivita je pro mě ztráta času.


No povím Vám, že za poslední roky jsem však změnil názor. Možná to bude tím, že jsem o něco starší a vyzrál jsem. Možná to bude tím, že jsem zvolil jiný životní styl, jakým způsobem se snažím zdokonalovat, studovat. Prostě našel jsem novou vášeň, nové hobby. Samozřejmě si neustále kladu na srdce, že to může být lepší, ale také se snažím držet nějaký vyvážený balanc mezi svými zájmy. Taktéž musím mít náladu, svůj klid, své pohodlí, abych se mohl stoprocentně soustředit na děj a hltat každé písmeno na uvedené straně.


Jsem velký sportovní fanoušek i maniak v jednom. Kdo mě zná, tak celkem ví v čem se pohybuji. Pokud jsou tu lidé, kteří to neví, o tom Vás přesvědčím v budoucnu. Jsem aktivní sledující bojových sportů v oblasti MMA. Dlouhé roky sleduji Jiřího Procházku. Pro mě je tento člověk dříč tělem i duší s velkou pokorou, pro mě velká osobnost českého sportu, vzor a inspirace v jednom. A právě díky jeho vyjadřování v rozhovorech o této knize, jsem měl touhu ji mít také.


Nejen, že mě lákalo si ji koupit, mě lákalo si ji i přečíst. Zajímalo mě, co se vše v ní skrývá. A to i z důvodu, že jsem milovník Japonska, japonské kultury, japonských dějin a japonské filozofie. Při doručení knihy jsem utíkal z práce na poštu. Byl jsem celkem natěšený, jak malý Jardík na autíčko. Byla potřeba naplnit knihovničku. Nicméně při pohledu na knihu jsem měl na paměti slova: "Nesuď knihu dle obalu" a když jsem ji otevřel, ihned jsem si ji zamiloval.


Proč? Celkem rychle jsem zhltal úvod o historii středověkého Japonska. To, že samurajové byli považování za elitu, ale ve skutečnosti neměli žádné prostředky k obživě. Narazil jsem na něco nového o čem jsem neměl ani potuchy. Zaujaly mě základy kendó a zenu, což je cesta meče v Japonsku synonymem vznešenosti a urozenosti. Učení samuraje, o které jsem se začal zajímat více, i když upřímně ještě mě čeká dlouhá cesta k totálnímu pochopení.


Život samotného legendárního samuraje Miyamota Musashiho. Muž, který nikdy neprohrál žádný souboj. Účastnil jsem několika bitev. Část života strávil mimo společnost, svůj život zasvětil hledáním osvícení, celoživotně hledal princip, aby našel uvědomění své cesty. Stratég, který ukázal skutečný vzhled života samuraje. Prostě masakr!


Kromě nádherných ilustrací jsem našel i spoustu originálních myšlenek, které jsem si s radostí začal zapisovat do svého deníku tak, abych je následně aplikoval do svého života. Zaujala mě nejen neskutečná hloubka myšlenek, po kterých mně začal pomalu téct pot po palici, protože jsem se zamýšlel nad tím, že tě to potkává v běžném životě a že se dle toho dá řídit. Plus, jak to bylo podané. Tím chci říct, že já s trochu pomalejším myšlením, jsem se musel dát na chvíli pauzu, abych to nějak vstřebal. Ve své kapacitě mozku nad tím bádal a prostě hluboce nad tím přemýšlel, ono tě to prostě donutí, jinak to nejde. Samozřejmě s úsměvem se přiznám, že ne vše má hlava polapila, ale z druhé strany mnohé jsem si i vzal.


Cestou válečníka je míněna smrt. To znamená zvolit si smrt všude tam, kde je nutná volba mezi životem a smrtí. Busídó neznamená nic jiného než toto. Znamená to vidět skrze věci, být pevně rozhodnutý

Když jsem brouzdal stránkami postupně dále, narážel jsem na další knihy. Od toho se vlastně odvíjí z názvu "Kniha pěti kruhů" - Kniha země, Kniha vody, Kniha ohně, Kniha větrů a Kniha prázdnoty. Každá kniha skrývá něco unikátního. Pro mě byl nejzajímavější asi finiš - kniha Dokukódó. Nechci nějak znehodnocovat ostatní knihy, to ne, ale za mě to mělo krásný závěr s poučením a zásadami.


Celkově jsem knihu četl. No četl... několikrát, byť je z ní trochu salátové vydání. Já osobně mám tuhle knihu neustále v batohu, nějak od ní nemohu opustit. Není špatný tohle dílo číst znovu a znovu. Ledacos se dá přehlednou, v knize je obsáhle, že čím vícekrát čteš tuto knihu, tím více toho najdeš.


Musím také podotknout, že místy bylo čtení trochu těžší, tedy pro mě bylo, ale za mě, když to mám hodnotit jako amatérský čtenář a ani jsem nečekal podám takovou recenzi, že se tak rozepíši. Jsem ochotný této knize dát 85. procent svého hodnocení. 


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page